רפואה משלימה בגיל השלישי

 


לא מזמן פגשתי אישה שאמרה לי: "את יודעת איך יודעים שמתבגרים? לפי נושאי השיחה עם החברים-כשאנחנו הופכות להיות אימהות השיחות הן על חיתולים, הנקה, עגלות ומטפלות וכשאנחנו מזדקנים השיחות הן על מחלות ותרופות".

הגיל השלישי מתאפיין בשינויים רבים: מבחינה פיזית- ירידה בכושר התנועתי ובתפקוד המערכות, הזדקנות העור, מחלות כרוניות וחולשה כללית ומבחינה נפשית- בדידות, דיכאון, מעבר לדיור מוגן, אובדן כושר עבודה, אובדן בן/ בת-זוג ועוד.

פעמים רבות אני שומעת אנשים מבוגרים שמתלוננים על כאב ומיד אח"כ מוסיפים- "אין מה לעשות! זה הגיל..."


אז זהו- שיש מה לעשות!

הנה כמה דברים שאני מקפידה עליהם בטיפוליי עם הגיל השלישי:

  1. תיאום ציפיות והבהרה שלא תמיד ניתן להחזיר את הגלגל אחורה מבחינה בריאותית ולכן גם הקלה על הכאבים היא בבחינת הישג משמעותי. 
  2. סבלנות. הרבה פעמים אנו נוטים להזניח פציעות וטיפול בכאבים כיוון שהם עדיין לא מגבילים אותנו בהתנהלות היומיומית שלנו. לרוב, עם ההזנחה הזו אנחנו צריכים להתמודד בגיל מבוגר יותר. כשאנחנו פונים לטפל בפציעה או כאב שהתרחשו לפני שנתיים (במקרה הטוב) או יותר, אנחנו צריכים לקחת בחשבון שיקח קצת יותר זמן עד שנרגיש הקלה או הטבה בעקבות הטיפול.
  3. גוף-נפש. מה לא נאמר ונכתב על הקשר והאופן שבו מצבנו הנפשי משפיע על מצבנו הגופני, ולכן גם בגיל השלישי חשוב להקפיד על עשייה, מציאת תחביב, הצטרפות למועדון וכו'. בהקשר זה יש את שאלת "הביצה והתרנגולת"- האם המצב הפיזי הירוד וההתבגרות הם שגורמים לדיכאון או שהדיכאון רק מעצים את הכאב והמגבלות?
    הטיפול הוא לא קסם והוא לא יביא לתוצאות הנדרשות אם לא יהיה שיתוף פעולה עם הצד השני ואם זה לא ינסה לעזור לעצמו.

כאמור, לרפואה המשלימה יש הרבה מה להציע לאוכלוסיית גיל הזהב והיא אינה באה להחליף את הטיפול הקונבנציונאלי אותו מקבל המטופל.
לפני שניגשים לקבל טיפול, מומלץ לבדוק אילו סוגי טיפול מתחום הרפואה המשלימה יכולים לתת את המענה הטוב ביותר עבור הבעיה ממנה סובל המטופל ולהיות סבלניים- סימפטומים של שנים לא נפתרים בטיפול אחד.
בהקשר זה, על המטופל לתת למטפל את מירב האינפורמציה על ההיסטוריה הרפואית ועל התרופות אותם הוא נוטל. תרופות רבות יוצרות תופעות-לוואי המתבטאות ככאבים באיברים מסוימים ובמקרים כאלו חשוב ליידע הן את הרופא הקונבנציונאלי והן את המטפל וזאת על מנת להפיק את המירב מהטיפול.


רוצים להגיע לטיפול אבל אינכם ניידים? ניתן להזמין שירות "טיפול עד הבית" - אני מגיעה עם כל הציוד עד אליכם.
לפרטים נוספים מוזמנים להתקשר 050-8323271 או ליצור קשר.

 
לייבסיטי - בניית אתרים