טיפים לבחירת מטפל וטיפול


החלטתם לטפל בעצמכם? כל הכבוד! איך מתחילים? במי בוחרים? מה לשאול? הנה כמה עצות שיעזרו לכם בדרך לבחירת מטפל:
 
 1. לפני שאתם רצים לבחור מטפל, יש לבחור שיטת טיפול. איך תדעו מה מתאים לכם? הרפואה המשלימה כוללת בתוכה מגוון שיטות טיפול- חלקן כוללות מגע בכל חלקי הגוף, חלקן רק באיברים מסוימים, חלקן יכולות לטפל מרחוק מבלי לפגוש את המטופל, חלקן נעזרות בתמציות/ שמנים וכו'. קודם כל תחשבו למה יש יותר סיכוי שתתחברו? אולי אתם לא אוהבים שנוגעים לכם ברגליים? אולי יש לכם רתיעה ממחטים?
   
 2. איפה מקבלים אינפורמציה על שיטות הטיפול השונות? אפשר להיעזר באינטרנט או במכרים על מנת לשמוע על שיטות טיפול שונות ומה מייחד כל שיטה. יש ברשת לא מעט פורומים של רפואה משלימה שם ניתן לשאול ולהתייעץ.
   
 3. אחרי שנשארתם, פחות או יותר, עם מה אתם כן רוצים- יש לגשת לשלב בחירת המטפל. זה אולי השלב החשוב ביותר ולכן הקדישו לכך מחשבה! הכימיה ביניכם לבין המטפל יכולה לעשות את כל ההבדל בין הצלחת הטיפול לכישלונה. בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית, הרפואה המשלימה מתבססת על גוף-נפש ולכן במרבית המקרים תידרש מידה של פתיחות ושיתוף מצידכם.
  אופציה אחת לאתר מטפל היא דרך המלצות של מכרים/ בני-משפחה. אם קיבלתם המלצה בשום פנים ואופן לא להתקרב למטפל מסוים- בררו למה, לא תמיד הסיבה שהדודה לא התחברה למטפל  שלה או לשיטת הטיפול שלו היא רלוונטית עבורכם.
  אופציה נוספת לאיתור מטפל היא באמצעות האינטרנט או מודעות באיזור מגוריכם.
   
 4. לא להתבייש לבקש תעודות! לא כל המטפלים תולים את התעודות בחדר-הטיפולים שלהם. חשוב לוודא שהמטפל רכש את הכשרתו במכללה מוכרת או בקורס מסודר ולא בסדנא מזורזת של 4 ימים. אל תתביישו לשאול איפה הוא למד וכמה זמן נמשכו הלימודים.
  אם למטפל מוצמד תואר "מוסמך", "בכיר" או "מומחה"- בררו עימו מה זה אומר, ברוב המקרים תארים אלו מעידים על מס' שנות הלימוד של המטפל ועל הכשרתו בתחום.

   
 5. שלא יפזרו לכם הבטחות. למרות שאתם מאוד רוצים לשמוע שתוך 3 טיפולים כל הכאבים שלכם יעלמו, זה לא עובד כך. אם אתם סובלים מבעיה כבר 8 שנים, פחות סביר שתוך שני טיפולים תרגישו שיפור משמעותי. חשוב לזכור שבטיפולים כאלו ההתמדה היא חשובה גם אם אתם חשים בהטבה לאחר מס' טיפולים.
  השתדלו לא להסתנוור ממטפלים שמבטיחים לכם שתוך 5 טיפולים הם מעמידים אתכם על הרגליים "ב-א-ח-ר-י-ו-ת".
   
 6. ניסיון. יש מטפלים שמתמחים בטיפול בתחום מסוים (פריון, ילדים וכו'), זה לא אומר שהם לא יודעים לטפל במקרים אחרים וגם ההיפך הוא נכון. אם חשוב לכם, מסיבה כלשהי, שהמטפל שלכם יהיה בעל נסיון טיפולי בבעיה ממנה אתם סובלים, שאלו שאלות על מנת לראות עד כמה הוא מבין בנושא, בקשו ממנו לדבר עם מטופל אחר שלו שסבל מאותה בעיה (לא בטוח שהם יסכימו, אבל שווה לנסות).
   
 7. מחיר. אין מחיר אחיד לטיפול והוא משתנה מאיזור לאיזור, תלוי בוותק ולעתים גם באם הטיפול מתקיים בקליניקה חיצונית, בבית המטפל או בבית המטופל.
  מחיר גבוה הוא לא תמיד אינדיקציה לכך שמדובר במטפל טוב/ מבוקש ולהיפך. הכי פשוט לברר אצל כמה מטפלים מאותו התחום כמה נהוג לשלם.
   
 8. התחייבות. השתדלו להימנע מלהתחייב למס' טיפולים מראש (גם אם זה אומר שהמחיר אטרקטיבי יותר). עדיף לשלם מחיר מלא על הטיפולים הראשונים ולבחון התאמה, שביעות-רצון ורק אח"כ להתחייב.
   
 9. מטפל הוא לא רופא, ושלא יגידו/ ימליצו לכם להפסיק לקחת תרופות. מטפל יכול להמליץ לכם לגשת לבדיקות אך מעט מאוד רופאים קונבנציונאלים ישתפו פעולה ברגע שהם ישמעו מי המליץ לכם...
   
 10. מטפל רב-תחומי. נשמע זוהר ומסנוור אבל זה לא אומר שהוא ידע לטפל בכם יותר טוב. יש מטפלים שמתמחים רק בשיטה אחת ומכירים אותה לעומק ויש כאלו שרכשו מס' כלים טיפוליים ומשלבים אותם. בכל מקרה, על המטפל להיות קשוב אליכם ולרצונכם (אם באתם לעיסוי, שלא תמצאו את עצמכם עם מחטים) ועם זאת, אם אתם נותנים אמון במטפל והוא ממליץ לכם לשלב את הטיפול עם שיטה נוספת- אל תינעלו, בידקו מדוע.
   
 11. זמינות. המטפל אמור להיות זמין לשאלות גם מחוץ לשעות הטיפול. חשוב שתרגישו בנוח להרים טלפון על מנת להתייעץ, לספר איך הרגשתם אחרי הטיפול או סתם לשתף.
   
 12. שתפו את הרופא הקונבנציונאלי שלכם. אולי תזכו במבט מזלזל או הרמת גבה מצידו ואולי תופתעו לגלות שהוא דווקא מאמין בשילוב. במידה והוא תומך בשילוב יתכן והוא יוכל להמליץ לכם על שיטת טיפול/ מטפל. גם אם הוא לא מהתומכים הנלהבים והטיפול היטיב עמכם- שתפו אותו, לא מתוך התנשאות אלא כדי שידע מה עזר לכם.
   

לסיכום-
כפי שציינתי בהתחלה, מציאת מטפל טוב היא בבחינת צעד ראשון בדרך לריפוי.
כיוון שמגוון שיטות הטיפול הנמנות תחת הקטגוריה של "רפואה משלימה" שמות דגש על הנפש ולא רק על הגוף, שיתוף הפעולה, הכימיה והאמון שתיתנו במטפל יכולים לעשות את ההבדל בין טיפול מוצלח ללא מוצלח.
מטפל טוב הוא קודם כל מטפל קשוב, שיגרום לכם להרגיש בנוח לשתף עימו פעולה.
מטפל טוב יספר לכם עם אילו כלים הוא עובד ומדוע בחר דווקא בשיטה זו ואילו ריאקציות אתם עשויים לחוות בתום הטיפול.
מטפל טוב לא יתבייש להודות שאין לו נסיון טיפולי בבעיה מסוימת או שהוא רוצה להתייעץ עם מטפלים נוספים ובמידת הצורך הוא ידע להפנות אתכם לטיפול/ מטפל אחר אם לא חלה התקדמות משביעת רצון.

בהצלחה!
לייבסיטי - בניית אתרים